„AB SWEDBANK” SAVANORIAI BIRŽŲ REGIONINIAME PARKE !

Smagu dalintis gerų darbų pavyzdžiais, Biržų regioniniame parke savanoriavo ”AB Swedbank“ darbuotojai, kurie Širvėnos kraštovaizdžio draustinyje atnaujino tris informacinius stendus. Taip pat Biržų mieste buvo atnaujintas vienas informacinis stendas.

Dėkojame AB „Swedbank“ darbuotojams !

Danutės Blažienės paroda Biržų regioniniame parke!

Parodos atidarymas “Prakalbinta vietovė“ įvyko!

„Prakalbinta vietovė“- tai jau trečiasis Danutės Blažienės- tekstilininkės, skiautininkės, tautodailininkės veiklos projektas, kurį remia Lietuvos kultūros taryba.

Vykdant šį projektą kartu su Aukštaitijos saugomų teritorijų parama, penkiuose regioniniuose parkuose ji surengė skiautinių parodas, vedė vietinėms gyventojoms edukacijas. Sukūrė Sirvėtos, Asvejos, Krekenavos, Anykščių, Sartų, Kauno Marių, Biržų ir Gražutės regioniniams parkams 8 dekoratyvinius takelius, kuriuose atsispindi pagrindinės to parko vertybės, pamatytos, išjaustos, iškalbėtos.

Kūrybiniuose darbuose įsiūti autentiškų rankdarbių fragmentai. Audeklai, nėriniai, siuviniai buvo padovanoti vietos žmonių. Danutė tikisi, kad iš praeities kartų gautas paveldas, išreikštas kūrybiniuose darbuose sudomins ne vieną ir išliks ateičiai.

Kaip sako Danutė: “Visą Lietuvą galima nutapyti mėlyna ir žalia spalva vasaros metu“, kaip jai pavyko įžvelgti skirtingus regioninių parkų bruožus kviečiame atvykti į parodą ir tai pamatyti, paroda veiks iki spalio 15 dienos (Rotušės g.10, Biržai).

Taip pat turėsite unikalią progą apžiūrėti su Danute kūrusių žmonių erdvinių skiautinių kompozicijas: „Kerėplų žvaigždynas“.

Parodos lankymas nemokamas.

Dėkojame Biržų Folkloro Klubui „Siaudela” už muzikinius intarpus parodos metu.

GRYBŲ EKSPEDICIJA!

🍄 Kviečiame moksleivių grupes (2-12 klasių) į grybų ekspediciją Biržų regioninio parko teritorijoje, ekspedicijos metu sužinosime kuo grybai ypatingi, kokias skirtingas strategijas grybai naudoja, kad galėtų išbarstyti sporas, kokį vaidmenį vaidina grybai visoje ekosistemoje?
🏫Išvyką pradėsime (Rotušės g.10 Biržų regioninis parkas) vėliau autobusu vyksime į Širvėnos kraštovaizdžio draustinį 🌳🌳🌳, miškelyje tyrinėsime, kokie grybai auga būtent šiame miške, pildysime veiklos lapus pagal pateiktus požymius.
Išvykos pabaigoje aptarsime tyrinėjimų rezultatus.
⌚️Trukmė: 2 h
☎️Registracija telefonu: +37065931013
Kaina : 2 eur/asm.

ŠIRVĖNOS EŽERE PLAUKIAUJANTI SALA

Širvėnos ežeras, garsėjantis, kaip seniausias Lietuvoje dirbtinės kilmės tvenkinys krečia išdaigas. Ežere įprastai priskaičiuojama 16 salų, tačiau šiandienai turime dar vieną salą ir nepaprastą,o plaukiojančią! Tokios salos nėra retenybė Širvėnos ežere, po audrų neretai nendrių masyvai yra atplėšiami.

Sala šiuo metu „prisišvartavo” prie pėsčiųjų tilto, kadangi paukščių perėjimo laikotarpis pasibaigęs, savivaldybė spręs ką su ja daryti.

KARVĖS OLOS DUGNE ATSIVĖRĖ URVAS

Šiandieną mus besilankančius Karajimiškio kraštovaizdžio draustinyje nustebino naujas urvas Karvės olos dugne. Urvelis nedidelis – apie 0,3 m skersmens ir 1 m gylio tačiau čia jo nesitikėjome, kadangi Karvės ola pastaruosius metus tūnojo rami.

❗Prašome lankytojų nuo laiptų nelipti į Karvės olos dugną, nežinia kas vyksta po kojomis!

TALKA SARTŲ REGIONINIAME PARKE

Kuriame tradicijas! Žinote, kad dirbame net 8 regioniniuose parkuose, kurie yra visoje Aukštaitijoje – nuo šiaurės iki pietų ir nuo rytų iki vakarų. Tad kartą per tris mėnesius susirenkam draugėn, kad pasilabintume, pamatytume vieni kitus, neformalioje aplinkoje aptartume reikalus, kuriems vis pritrūksta laiko, bet svarbiausia❗️ padarome gerų darbų. Pavasarį Anykščiuose sodinome mišką, o dabar – Sartų regioniniame parke rovėme invazinių raudonųjų ąžuolų savaiminukus 🌳, kurie auga labai greitai ir gali užgožti mūsiškius medžius, surinkome ąžuolų apsaugas nuo žvėrių, nudažėme pastogę su stalu.

Darbai reikalingi ir nuotaika puiki! Ir plovas neblogas.😉

…apžiūrėjome ne tik Sartų regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją, bet ir Dusetas. Sužinojome, ko nežinojome – ogi, seną legendą, kaip atsirado Dusetų pavadinimas. Norite sužinoti ir jūs❓ Atvažiuokite į Sartus❗️

O mes kitąkart susitiksime Gražutėje – taip lėmė burtai.

LANKYTOJŲ CENTRO ATNAUJINIMO DARBAI

Lankytojų centro ekspozicijos atnaujinimas, kviečiame į atsinaujinusį Biržų regioninio parko lankytojų centrą. Ekspozicija atnaujinta įgyvendinant projektą: LLI-483 „Unikalių geologinių ir geomorfologinių gamtos vertybių naudojimas plėtojant žaliąjį pažintinį turizmą“. Nr. LLI-483 (GEOTOUR). Projektu siekiama sustiprinti žinias apie unikalias gamtos vertybes .Įrengtos kabinos leidžiančios pasigrožėti Kirkilų kraštovaizdžio draustiniu, Padaičių geologiniu draustiniu, Karajimiškio kraštovaizdžio draustiniu, Drąseikių geologiniu draustiniu, taip pat sukurti filmukai supažindinantys su krašto unikalumu. Lankytojai taip pat gali susipažinti su pasaulio uolienų ir mineralų kolekcijomis bei regioniniame parke rastais uolienų pavyzdžiais.

2023-ŲJŲ METŲ PUSMEČIO APŽVALGA

Praėjo pusė 2023-ųjų metų ir trumpai apžvelgiame šių metų karstinių procesų tendencijas

Šiais metais lyginant su 2022 m. karstinių įgriuvų mažiau, pernai iki liepos mėnesio jau buvo užfiksuotos 12 įgriuvų, šiais metais – 5.

Tačiau šie metai pasižymėjo didelėmis įgriuvomis Užubalių ir Šlepščių kaimuose, trumpai kaip didžiausios įgriuvos pasikeitė per kelis mėnesius:

Užubalių smegduobė – kai ji buvo pastebėta sausio 12 d. jos didysis skersmuo siekė 17,2 m, byrant sienelėms įgriuva prasiplėtė ir jos skersmuo dabar siekia 21,5 m. Vandens lygis įsivyravus vasariškiems orams taip pat nuslūgo, geriau matoma piltuviška smegduobės forma, gylis iki vandens sausį siekė 2,1 m, o dabar – 4,5 m. Pavyko išmatuoti ir visą gyli, jis siekia – 8 m. Smegduobė galimai dar plėsis, žemės paviršiuje matomi įtrukimai.

Šlepščių smegduobė – situacija panaši ir čia, kovo 6 d. išmatuotas didysis skersmuo siekė 12 m, šiuo metu smegduobė prasiplėtusi iki 14,5 m skersmens. Vandens lygio dugne likę vos keliasdešimt centimetrų, visas smegduobės gylis siekia 7 m.

VĖL VERIASI ŽEMĖ…

Gavome žinutę, kad laukuose Pagirių kaime, šalia Juodupės veriasi nauja smegduobė. Žemės paviršiuje įgriuva kol kas neryški, matomas atplyšęs dirvožemis, o Šiaurės-rytinė dalis jau įsmukusi ir siekia 1,2 m gylį. Jei įgriuva formuosis, ji gali pasiekti 5,2 m skersmenį.

Ši įgriuva viena iš daugelio esančių Tatulos kraštovaizdžio draustinyje, kuriame saugomas Tatulos upės slėnio kraštovaizdis su vagoje ir slėnyje esančia smegduobių gausa, žemupyje esančiomis natūralių pievų buveinėmis, Smardonės upelis, Smardonės ir Salomėjos šaltiniai, Ąžuolpamūšės piliakalnis su gyvenviete, geologinis gamtos paminklas – Jaronio smegduobė ir buvusių dvarų sodybos.

PUIKI NAUJIENA DIRBAME IR SEKMADIENIAIS!!!