NAUJA ĮGRIUVA TATULOS KRAŠTOVAIZDŽIO DRAUSTINYJE

Kartu su Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos specialistais beieškodami pavasarinės smegduobės radome neseniai atsivėrusią įgriuvą. Ši duobė žemės paviršiuje šulinio formos, sienelės vertikalios, o briauna ryški, vietomis kabanti. Smegduobė simetriška, skersmuo siekia 1,35 m, gylis 0,8 m.

 

TARĖSI, KAIP IŠVENGTI TEISĖS AKTŲ PAŽEIDIMŲ

 

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biržų regioninio parko grupės specialistams vykdant prevencinę veiklą Biržų regioninio parko Kirkilų kraštovaizdžio draustinyje pastebėta, kad Kirkilų pramogų parko vykdoma veikla galimai pažeidžia Biržų regioninio parko nuostatų bei Biržų regioninio parko tvarkymo plano reikalavimus.
Todėl Aplinkos apsaugos departamento specialistai lapkričio 6-ąją Kirkilų pramogų parke atliko patikrinimą. Atliekant patikrinimą dalyvavo ir Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biržų regioninio parko grupės specialistai.
Išvykos metu buvo tikrinama, ar pramogų parke vykdoma veikla atitinka galiojančių teisės aktų reikalavimus. Teritorija, kurioje vykdoma pramogų parko veikla, yra itin jautriose gamtinėse teritorijose: Biržų regioninio parko Kirkilų kraštovaizdžio draustinyje, Europos ekologinio tinklo Natura 2000 ribose.
Kirkilų pramogų parko verslininkai ASTD ir AAD specialistus informavo nežinoję, kad šiai teritorijai taikomi Biržų regioninio parko nuostatų bei Biržų regioninio parko tvarkymo plano reikalavimai.
Sprendimą dėl galimai pažeistų teisės aktų priims Aplinkos apsaugos departamento specialistai. O Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos specialistai vykdo prevenciją bei konsultuoja ūkio subjektus ir gyventojus saugomų teritorijų apsaugos klausimais.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos direktorė Adrija Gasiliauskienė susitiko su Biržų rajono savivaldybės meru Kęstučiu Knizikevičiumi. Susitikime aptarta, kaip savivaldybei bendradarbiaujant su ASTD galima organizuoti konsultacijas apie saugomų teritorijų apsaugos režimą vietos verslo, žemės ūkio atstovams bei gyventojams, patarti jiems dėl planuojamos ūkinės ir kitos veiklos saugomose teritorijose ir šitaip išvengti galimų teisės aktų pažeidimų.
Taip pat tartasi, kaip vietos gyventojai ir sklypų savininkai gali prisidėti prie saugomų vertybių apsaugos, kaip vietos lygmeniu patobulinti leidimų dėl renginių išdavimo procedūras įtraukiant į šį procesą ir Aukštaitijos saugomų teritorijų direkciją.
Diskutuojant su meru buvo atkreiptas dėmesys ir į ganėtinai senus Biržų regioninio parko planavimo dokumentus ir poreikį juos atnaujinti.
Biržų regioninio parko grupės specialistų nuotrauka

[/vc_column_text]

JUNGTINĖS TARYBOS POSĖDIS

 
2023-09-08 įvyko pirmasis Biržų regioninio parko jungtinės tarybos posėdis.
Posėdžio metu aptarta: teritorijų tvarkymo klausimai;
Bendradarbiavimo galimybės su vietos bendruomenėmis;
Pažintinio turizmo plėtra Širvėnos kraštovaizdžio draustinyje.

AKTUALI INFORMACIJA

 
Patvirtinus natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapius šių žemių savininkai apie nustatytas specialiąsias žemės naudojimo sąlygas informuojami registruotais laiškais 🌱🗺️
Jeigu turite tokios žemės, atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus šia tema galite rasti ➡️ https://bit.ly/45WHduB
Natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapius rasite:
🌿Biologinės įvairovės duomenų bazės (BIOMON) tinklalapyje (https://biomon.lt/szns).
🌿Lietuvos Respublikos erdvinės informacijos portale (www.geoportal.lt/map) duomenų rinkinyje „Natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų teritorijos, kuriose nustatomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos“.
➡️ Užėję į www.geoportal.lt pasirinkite šiuos meniu turinius: Žemėlapiai > Viešosios paslaugos > Kitų temų duomenys > Aplinkosauga > Natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų teritorijos, kuriose nustatomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos.

NAUJA SMEGDUOBĖ BIRŽŲ REGIONINIAME PARKE

Drąseikių geologiniame draustinyje rasta atsivėrusi nedidelė įgriuva.
Ši smegduobė galimai susiformavo rugsėjo mėnesį, banguoto reljefo pievoje, kurioje gausu įvairaus dydžio duobelių. Išmatuotas didysis skersmuo siekia 2 m, gylis 0,7 m, smegduobė piltuvo formos su įgaubtu dugnu.
Tai jau šešta šiais metais inventorizuota įgriuva.

Drąseikių geologiniame draustinyje, kurio plotas 772 hektarai siekiama išsaugoti prekvarterines nuogulas, kurias sudaro karstėjančios viršutinio devono Tatulos svitos Nemunėlio sluoksnio gipsingos uolienos su plyšiais, kavernomis, požeminėmis tuštumomis ir urvais bei Europos Bendrijos svarbos gipso karsto ežerų buveines.

default

PENKTADIENIO VERSLO KAVA

 

2023m. spalio 20 dieną įvyko „penktadienio verslo kava“ su Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmais, kurių metu pasisakė patarėjas Kęstutis Baronas.
Šių pusryčių metu papasakojo apie Biržų regioninio parko vertybes, kas yra saugoma mūsų teritorijoje. Pristatė gyvąją gamtą, kultūros paveldo objektus, gamtos paveldo objektus. Kokie būtini darbai atliekami kasmet. Buvo pristatytos edukacijos, žygiai, ekskursijos.
Taip pat kalbėta apie produkto ženklo turėtojus, kuris skatina parko lankytojus įsigyti produktus iš vietos gyventojų.
Pabrėžta savanoriško lankytojo bilieto svarba.

 

NUVEIKTI DARBAI BIRŽŲ REGIONINIAME PARKE

Šiltajam sezonui besibaigiant norime pasidžiaugti regioninio parko darbuotojų atliktais teritorijų tvarkymo darbais

Šiemet, kaip ir kasmet, nušienautos kelių dešimčių hektarų teritorijos aplink lankomiausius objektus, Karajimiškio kraštovaizdžio draustinyje pašalinus krūmus atvertas smegduobynas. Varginantis buvo Širvėnos pakrantėse esančių senų valčių ir atliekų šalinimas. Kaunių ir Padaičių miško ąžuolų pomiškiuose pašalinti krūmų ir kitų medelių ataugos.

Taip pat džiaugiamės savanorių darbais – sutvarkytomis Biržų senosiomis žydų ir karaimų kapinėmis bei nudažyta informacine sistema.

„AB SWEDBANK” SAVANORIAI BIRŽŲ REGIONINIAME PARKE !

Smagu dalintis gerų darbų pavyzdžiais, Biržų regioniniame parke savanoriavo ”AB Swedbank“ darbuotojai, kurie Širvėnos kraštovaizdžio draustinyje atnaujino tris informacinius stendus. Taip pat Biržų mieste buvo atnaujintas vienas informacinis stendas.

Dėkojame AB „Swedbank“ darbuotojams !

Danutės Blažienės paroda Biržų regioniniame parke!

Parodos atidarymas “Prakalbinta vietovė“ įvyko!

„Prakalbinta vietovė“- tai jau trečiasis Danutės Blažienės- tekstilininkės, skiautininkės, tautodailininkės veiklos projektas, kurį remia Lietuvos kultūros taryba.

Vykdant šį projektą kartu su Aukštaitijos saugomų teritorijų parama, penkiuose regioniniuose parkuose ji surengė skiautinių parodas, vedė vietinėms gyventojoms edukacijas. Sukūrė Sirvėtos, Asvejos, Krekenavos, Anykščių, Sartų, Kauno Marių, Biržų ir Gražutės regioniniams parkams 8 dekoratyvinius takelius, kuriuose atsispindi pagrindinės to parko vertybės, pamatytos, išjaustos, iškalbėtos.

Kūrybiniuose darbuose įsiūti autentiškų rankdarbių fragmentai. Audeklai, nėriniai, siuviniai buvo padovanoti vietos žmonių. Danutė tikisi, kad iš praeities kartų gautas paveldas, išreikštas kūrybiniuose darbuose sudomins ne vieną ir išliks ateičiai.

Kaip sako Danutė: “Visą Lietuvą galima nutapyti mėlyna ir žalia spalva vasaros metu“, kaip jai pavyko įžvelgti skirtingus regioninių parkų bruožus kviečiame atvykti į parodą ir tai pamatyti, paroda veiks iki spalio 15 dienos (Rotušės g.10, Biržai).

Taip pat turėsite unikalią progą apžiūrėti su Danute kūrusių žmonių erdvinių skiautinių kompozicijas: „Kerėplų žvaigždynas“.

Parodos lankymas nemokamas.

Dėkojame Biržų Folkloro Klubui „Siaudela” už muzikinius intarpus parodos metu.

GRYBŲ EKSPEDICIJA!

 

🍄 Kviečiame moksleivių grupes (2-12 klasių) į grybų ekspediciją Biržų regioninio parko teritorijoje, ekspedicijos metu sužinosime kuo grybai ypatingi, kokias skirtingas strategijas grybai naudoja, kad galėtų išbarstyti sporas, kokį vaidmenį vaidina grybai visoje ekosistemoje?
🏫Išvyką pradėsime (Rotušės g.10 Biržų regioninis parkas) vėliau autobusu vyksime į Širvėnos kraštovaizdžio draustinį 🌳🌳🌳, miškelyje tyrinėsime, kokie grybai auga būtent šiame miške, pildysime veiklos lapus pagal pateiktus požymius.
Išvykos pabaigoje aptarsime tyrinėjimų rezultatus.
⌚️Trukmė: 2 h
☎️Registracija telefonu: +37065931013
Kaina : 2 eur/asm.

 

ŠIRVĖNOS EŽERE PLAUKIAUJANTI SALA

Širvėnos ežeras, garsėjantis, kaip seniausias Lietuvoje dirbtinės kilmės tvenkinys krečia išdaigas. Ežere įprastai priskaičiuojama 16 salų, tačiau šiandienai turime dar vieną salą ir nepaprastą,o plaukiojančią! Tokios salos nėra retenybė Širvėnos ežere, po audrų neretai nendrių masyvai yra atplėšiami.

Sala šiuo metu „prisišvartavo” prie pėsčiųjų tilto, kadangi paukščių perėjimo laikotarpis pasibaigęs, savivaldybė spręs ką su ja daryti.

KARVĖS OLOS DUGNE ATSIVĖRĖ URVAS

Šiandieną mus besilankančius Karajimiškio kraštovaizdžio draustinyje nustebino naujas urvas Karvės olos dugne. Urvelis nedidelis – apie 0,3 m skersmens ir 1 m gylio tačiau čia jo nesitikėjome, kadangi Karvės ola pastaruosius metus tūnojo rami.

❗Prašome lankytojų nuo laiptų nelipti į Karvės olos dugną, nežinia kas vyksta po kojomis!

TALKA SARTŲ REGIONINIAME PARKE

Kuriame tradicijas! Žinote, kad dirbame net 8 regioniniuose parkuose, kurie yra visoje Aukštaitijoje – nuo šiaurės iki pietų ir nuo rytų iki vakarų. Tad kartą per tris mėnesius susirenkam draugėn, kad pasilabintume, pamatytume vieni kitus, neformalioje aplinkoje aptartume reikalus, kuriems vis pritrūksta laiko, bet svarbiausia❗️ padarome gerų darbų. Pavasarį Anykščiuose sodinome mišką, o dabar – Sartų regioniniame parke rovėme invazinių raudonųjų ąžuolų savaiminukus 🌳, kurie auga labai greitai ir gali užgožti mūsiškius medžius, surinkome ąžuolų apsaugas nuo žvėrių, nudažėme pastogę su stalu.

Darbai reikalingi ir nuotaika puiki! Ir plovas neblogas.😉

…apžiūrėjome ne tik Sartų regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją, bet ir Dusetas. Sužinojome, ko nežinojome – ogi, seną legendą, kaip atsirado Dusetų pavadinimas. Norite sužinoti ir jūs❓ Atvažiuokite į Sartus❗️

O mes kitąkart susitiksime Gražutėje – taip lėmė burtai.

LANKYTOJŲ CENTRO ATNAUJINIMO DARBAI

 

Lankytojų centro ekspozicijos atnaujinimas, kviečiame į atsinaujinusį Biržų regioninio parko lankytojų centrą. Ekspozicija atnaujinta įgyvendinant projektą: LLI-483 „Unikalių geologinių ir geomorfologinių gamtos vertybių naudojimas plėtojant žaliąjį pažintinį turizmą“. Nr. LLI-483 (GEOTOUR). Projektu siekiama sustiprinti žinias apie unikalias gamtos vertybes .Įrengtos kabinos leidžiančios pasigrožėti Kirkilų kraštovaizdžio draustiniu, Padaičių geologiniu draustiniu, Karajimiškio kraštovaizdžio draustiniu, Drąseikių geologiniu draustiniu, taip pat sukurti filmukai supažindinantys su krašto unikalumu. Lankytojai taip pat gali susipažinti su pasaulio uolienų ir mineralų kolekcijomis bei regioniniame parke rastais uolienų pavyzdžiais.

 

2023-ŲJŲ METŲ PUSMEČIO APŽVALGA

Praėjo pusė 2023-ųjų metų ir trumpai apžvelgiame šių metų karstinių procesų tendencijas

Šiais metais lyginant su 2022 m. karstinių įgriuvų mažiau, pernai iki liepos mėnesio jau buvo užfiksuotos 12 įgriuvų, šiais metais – 5.

Tačiau šie metai pasižymėjo didelėmis įgriuvomis Užubalių ir Šlepščių kaimuose, trumpai kaip didžiausios įgriuvos pasikeitė per kelis mėnesius:

Užubalių smegduobė – kai ji buvo pastebėta sausio 12 d. jos didysis skersmuo siekė 17,2 m, byrant sienelėms įgriuva prasiplėtė ir jos skersmuo dabar siekia 21,5 m. Vandens lygis įsivyravus vasariškiems orams taip pat nuslūgo, geriau matoma piltuviška smegduobės forma, gylis iki vandens sausį siekė 2,1 m, o dabar – 4,5 m. Pavyko išmatuoti ir visą gyli, jis siekia – 8 m. Smegduobė galimai dar plėsis, žemės paviršiuje matomi įtrukimai.

Šlepščių smegduobė – situacija panaši ir čia, kovo 6 d. išmatuotas didysis skersmuo siekė 12 m, šiuo metu smegduobė prasiplėtusi iki 14,5 m skersmens. Vandens lygio dugne likę vos keliasdešimt centimetrų, visas smegduobės gylis siekia 7 m.

VĖL VERIASI ŽEMĖ…

Gavome žinutę, kad laukuose Pagirių kaime, šalia Juodupės veriasi nauja smegduobė. Žemės paviršiuje įgriuva kol kas neryški, matomas atplyšęs dirvožemis, o Šiaurės-rytinė dalis jau įsmukusi ir siekia 1,2 m gylį. Jei įgriuva formuosis, ji gali pasiekti 5,2 m skersmenį.

Ši įgriuva viena iš daugelio esančių Tatulos kraštovaizdžio draustinyje, kuriame saugomas Tatulos upės slėnio kraštovaizdis su vagoje ir slėnyje esančia smegduobių gausa, žemupyje esančiomis natūralių pievų buveinėmis, Smardonės upelis, Smardonės ir Salomėjos šaltiniai, Ąžuolpamūšės piliakalnis su gyvenviete, geologinis gamtos paminklas – Jaronio smegduobė ir buvusių dvarų sodybos.

PUIKI NAUJIENA DIRBAME IR SEKMADIENIAIS!!!

 

 

[/vc_column][/vc_row]