PAŽINTINIAI TAKAI

BARSUKO OLOS GEOLOGINIS TAKAS

2011 metų pavasarį Biržų regioninio parko Karajimiškio kraštovaizdžio draustinio smegduobyne, kur žemės paviršių aktyviai formuoja karstiniai reiškiniai, Gojelio miške, speleologai senoje karstinės kilmės smegduobėje aptiko urvus, ir šią smegduobę su urvais bendrai pavadino „Barsuko ola“. Toks pavadinimas kilo toli gražu ne šiaip sau, ir ne todėl, kad čia „prasmego“ barsukas, o todėl, kad šios smegduobės urve buvo rasta, kaip manoma, šio žvėrelio paliktų lankymosi ženklų. Ši smegduobė susidarė susijungus ne mažiau kaip dviems smegduobėms. Šiuo metu jos ilgis yra apie 32 m, plotis iki 15-16 m. Gylis pietiniame gale apie 3,5 m.

Siekiant geriau supažindinti su karstiniais reiškiniais, bei lankytojams užtikrinti patogią smegduobių apžvalgą, teritorijoje prie smegduobės „Barsuko ola“, buvo įrengtas geologinis takas. Šioje teritorijoje 2012 metų vasarą buvo atlikti geologinio tako įrengimo paruošiamieji darbai, tai krūmų šalinimas, grunto nuo atodangų valymas. Bendras smegduobės „Barsuko ola“ geologinio tako ilgis – 700 m. Šį taką papildo mediniai laiptai, tilteliai ir informaciniai stendai.

Takas vingiuoja 2,5 ha ploto teritorijoje, pradedant nuo biržiečiams ir miesto svečiams jau gerai žinomų smegduobių „Geologų duobė“ ir gamtos paveldo objekto „Lapės ola“, po to keliaujama prie smegduobės „Barsuko ola“ ir toliau išsidėsčiusių išraiškingų, didelių, senų, su devono uolienų atodangomis, smegduobių. Tik už 20 m į šiaurės vakarus nuo smegduobės „Barsuko ola“ yra kita smegduobė, ištįsusi pietvakarių-šiaurės rytų kryptimi. Jos ilgis siekia 60 m, plotis 24 m, o gylis 5-6 m. Šiaurine tolimiausia tako kilpa juosiama dviguba, ištįsusi iš pietryčių į šiaurės vakarus 6,0-6,5 m gylio, beveik 50 m ilgio smegduobė, kurios gilesniajame duburyje sezoniškai telkšo vanduo. Nuo šios į vakarus už 400 m Gojelyje slepiasi dvi tik 5 m atstumu viena nuo kitos 7,0-7,5 m gylio ir apie 25 m skersmens stačiašlaitės piltuviškos smegduobės – „dvynės“ vandens apsemtais dugnais. Na o netoli šių smegduobių, bei šalia Gojelio miško pievose, kaip V. Narbutas yra rašęs, kad viena greta kitos yra nedidelės, nuo vieno iki kelių metrų skersmens duobės, kurių viduje ir pakraščiuose apsinuogina uolienos kartu su labai seniai, dar ledynmečiu ištirpinto gipsinio dolomito atliekiniu guralu. Gipsą dengia vos keliasdešimties centimetrų storio morenos, o kai kur – tik arimo sluoksnis.

Taigi, smegduobės „Barsuko ola“ geologinis takas paruoštas ir laukia atvykstančių lankytojų, kurie, tur būt nepamirš aplankyti ir už puskilometrio esančio gamtos paveldo objekto „Karvės ola“, bei kitų šalia jos išsibarsčiusių seserų smegduobių.

PAŽINTINIS TAKAS KIRKILŲ KRAŠTOVAIZDŽIO DRAUSTINYJE

Lankytojų patogumui įrengtas pažintinis takas su pontoniniais tilteliais. Tai puiki galimybė pamatyti Kirkilų karstinius ežerėlius iš arčiau bei išvysti juose vykstančius procesus bei verdantį įvairių organizmų gyvenimą. Kirkilų karstiniai ežerėliai susiformavo vykstant karstiniams procesams ir yra jauniausi tokio tipo ežerėliai Europoje. Vidutinis ežerėlių gylis yra 0,8–4,5 m, o giliausia vieta siekia iki 7 m gylio. Karstiniai ežerėliai ne visada yra vienoje įgriuvoje, bet dažnai jungia kelias įgriuvas ar net sudaro jų grupes. Viena įgriuva gali įgriūti kelis kartus, o įgriuvus gretimų įgriuvų pertvaroms susidaro sudėtingo kontūro karstiniai ežerai.

Siekiant lankytojams parodyti Kirkilų karstinius ežerėlius iš paukščio skrydžio 2015 m. čia buvo pastatytas apžvalgos bokštas. Iš bokšto atsiveria unikalus Kirkilų karstinių ežerėlių kraštovaizdis. Apžvalgos bokštas yra beveik 32 m aukščio, o jo apžvalgos aikštelė – 30 m aukštyje. Iš šios aikštelės atsiveria vaizdas ne tik į karstinius ežerėlius, bet ir į Kirkilų kaimą bei netoliese esančias vietoves.

UŽUŠILIŲ PAŽINTINIS TAKAS- POILSINĖ

Pažintinio tako ilgis – 0,6 km. Keliaudami pažintiniu taku, susipažinsite su miško augalais, sužinosite įvairių gamtos pasaulio įdomybių. Čia rasite ir „Romantikų taką” jis vingiuoja per mišką, o pakeliui matysite lenteles su informacija kokie augalai ir gyvūnai čia yra. Čia rasite ir didžiulę poilsiavietę su stogine ir laužaviete.