NEMUNĖLIO-APAŠČIOS GEOLOGINIS DRAUSTINIS

Žiema. Nors mums atrodo, kad gamta miega, iš tiesų ji visais metų laikais pozuoja savo sielą, grožį bei išskirtinumą.

 

Biržų rajone 295 ha ploto Nemunėlio-Apaščios geologinis draustinis įkurtas 1960 metais. Atvykus jums neabejotinai įspūdį padarys saugomos prieš 420–360 mln.metų susidarę viršutinio devono periodo dolomito ir mergelio atodangos. Nemunėlio ir Apaščios upių atkarpose gausu slėnio terasų, upių vingių, požeminio vandens versmelių.

 

Draustinio teritorijoje, beje, saugomas ne tik geologinis paveldas, bet ir ovaliosios geldutės, paprastieji kūjagalviai, ūdros.

 

Dėl šių turtų draustinis įtrauktas į ES saugomų teritorijų tinklą Natura 2000.

 

  • Nemunėlio – Apaščios santaka. Vaizdingame slėnyje galima pasigrožėti Nemunėlio ir Apaščios upių santakos vaizdu. Kitoje Nemunėlio pusėje – Latvija. Matyti ir Nemunėlio Radviliškio reformatų bažnyčia. XVII a. upių santakoje buvo pastatyti Radvilų bastioninio tipo gynybiniai įtvirtinimai.

 

  • Muoriškių dolomitinė atodanga. Atodanga atsirado kaip Nemunėlio upės ilgalaikės giluminės ir šoninės erozijos pasekmė. Ji stebina lankytojus stačia siena su aštriais kietų uolienų kyšuliais, su gausiomis nišomis, kavernomis, giliais plyšiais, mikroraukšlėmis ir kitais uolienų slūgsojimo pokyčiais.

 

  • Tabokinės dolomitinė atodanga. Jos skardžiuose atsidengia kvartero ir vėlyvojo devono Įstro bei Tatulos svitų sluoksniai, susiklostę daugiau kaip prieš 360 mln. metų.

Lankydami draustinį nelipkite ant Nemunėlio pakraščiuose likusio ledo – nesaugu.

Jolantos Badarienės ir Šarūno Kubiliaus nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *