PATIRTIES DALIJIMOSI VIZITAI ĮKVĖPĖ NAUJOMS IDĖJOMS

PATIRTIES DALIJIMOSI VIZITAI ĮKVĖPĖ NAUJOMS IDĖJOMS

Baltijos jūros regiono programos projektas „Interactive gardens“ baigė vieną iš savo etapų – patirties dalijimosi vizitus. Bendruose susitikimuose projekto atstovai dalijosi patirtimi, generavo naujas idėjas sodams kurti bei užtikrinti visuomenei prieinamas veiklas. Po susitikimo Žiemgaloje šių metų gegužę projekto susitikimai buvo surengti ir kitose šalyse partnerėse – Danijoje, Suomijoje, Estijoje ir Lietuvoje.

Danijoje projekto dalyviai susipažino kaip Orhuso universitetas bendradarbiauja su muziejumi įsikūrusiu po atviru dangumi, čia visuomenei demonstruojamos daržovių veislės ir aplinkai draugiškos auginimo technologijos. Čia vyksta įvairūs praktiniai darbai, moksliniai tyrimai studentams bei mokiniams, taip pat yra galimybė susitikti ir dirbti kartu su vietos bendruomenėmis.

Kolegos iš Suomijos pristatė terapinio sodo kūrimo principus, planavimą bei gyventojų įtraukimą į jo kūrimą. Projekto dalyviai aplankė Elonkierto gamtos parką, kuris buvo sukurtas glaudžiai bendradarbiaujant su gamtos išteklių institutu, vietos valdžia, verslininkais ir bendruomenėmis. Pažintiniame take lankytojai gali išmokti atsakingai naudotis gamtos teikiamomis dovanomis – valgomaisiais ir vaistiniais  augalais. Vėliau partneriai susipažino su Suomijoje auginamais žemės ūkio augalais – stebėjo juos gamtoje, rinko informaciją iš ten esančių stendų, taip pat ragavo vietinius produktus. Aplinkos pažinimas čia skatinamas organizuojant kūrybines veiklas vaikams bei suaugusiems, naudojant Suomijos gamtines žaliavas.

Estijos kolegos pasidalino patirtimi, kaip miesto zonose įrengti veją su žydinčiais pievų augalais, tokiu būdu mieste sumažėja triukšmas bei dulkių kiekis, rečiau reikia pjauti vejas. Karštomis vasaros dienomis tokios vejos suteikia daugiau drėgmės ir vėsina orą, todėl aplinka tampa malonesnė. Taip pat Rakverėje buvo demonstruojamas buvusio žvyro karjero pavertimas gražia, žalia erdve, skirta sporto, poilsio ir kultūros renginiams.

Lietuvoje, Biržuose kolegos rodė, kaip pasitelkus pasakojimus, vaizdinę medžiagą, įtraukiant lankytojus galima atrasti istoriją, paaiškinti geologinius procesus ir išsaugoti maisto gaminimo tradicijas.

Kasmet atsiveriančios smegduobės yra išskirtinis Biržų rajono elementas, vien šiais metais užregistruotos 49 naujos smegduobės. Nors Biržų rajono gyventojams tai kasdienis iššūkis, prie kurio tenka prisitaikyti, smegduobės taip pat yra įdomi turizmo kryptis – pavyzdžiui, Kirkilų kraštovaizdžio draustinis su ten esančiais karstiniais ežerėliais bei apžvalgos bokštu yra viena iš populiariausių lankytinų vietų Lietuvoje.

Šiuo projektu siekiama suprojektuoti interaktyvią viešųjų sodų/parkų sistemą, užtikrinančią inovatyvias visuomeninio sodo/parko paslaugas, pritaikytas visuomenės sveikatai, gerovei ir švietimui. Projektą kuruoja ir prižiūri specialistai iš Žiemgalos planavimo regiono Latvijoje. Pirmaisiais projekto metais partneriai keitėsi patirtimis, bendradarbiavo su nevyriausybinėmis organizacijomis buvo organizuojamos edukacinės ir sveikatą stiprinančios veiklos.

Projekto partneriai ir toliau keisis informacija tarpusavyje, kad įvairios veiklos soduose ir parkuose būtų geriau žinomos ir lengviau prieinamos visuomenei.

Visas projekto biudžetas – 2 790 120,00 Eur. Iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) finansavimas – 2 232 096,00 Eur.

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos biudžetas projekte – 158 370,00 Eur. Iš jų ERPF finansavimas – 126 696,00 Eur.

Projektas finansuojamas 2021-2027 metų Interreg Baltijos jūros regiono tarptautinio bendradarbiavimo programos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *